ANADOLU YAKASINDAN BÜYÜKADA’YA GELİŞ:

Anadolu yakasından Büyükada’ya üç iskeleden direk vapur ve motor seferleri düzenlenmektedir. Bu iskeleler sırasıyla  Bostancı, Kartal ve Maltepe’dir.

kadikoy

 

BOSTANCI’dan BÜYÜKADA’ya GELİŞ:

 • Vapur: Bostancı’dan Büyükada’ya düzenli olarak vapur seferleri mevcuttur. Şehir Hatları tarafından düzenlenen vapur seferleri yüksek maliyetleri nedeniyle geçmiş yıllara nazaran daha seyrek yapılmaktadır.  Vapur biletleri ile motor biletleri aynı fiyattır. Vapur yolculuğu oldukça keyifli bir yolculuktur.  Lodos ve  hava muhalefeti sözkonusu olduğunda, vapur en güvenli tercihtir. Fakat artık motorlar da çok büyük olduğundan, konfor olarak vapurlardan çok bir farkı yoktur.
 • Motor: Mavi Marmara tarafından düzenlenen motor seferleri yaz kış düzenli olarak mevcuttur. Vapur seferlerine göre çok daha sık motor seferi düzenlenmektedir. Sık düzenlemesi açısındna Bostancı’dan adaya gitmek için en uygun seçenek olduğu söylenebilir. .
 • Deniz otobüsü: Yazın da kışın da seyrek seferler var. İDO firması düzenliyor. Bostancı’dan adalar zaten kısa sürüyor. Yakınlarda başka sefer yoksa eğer tercih edilebilir. Yoksa motorlara göre bir avantajı yok.

KADIKÖY’den:

 • Vapur: Şehir hatları’nın düzenlediği vapur seferleri ile adalara gitmek mümkün. Kabataş’tan kalkan vapur Kadıköy’e gelir oradan adalara gider. Kabataş vapurları için yaptığımız kalabalık uyarısı bu seferler için de geçerli. Baharda ve yazın oturacak bir yer bulmanız mucize.
 • Motor: Sadece yaz aylarında Turyol firması motor seferi yapıyor. Çok sık değil ama en azından daha rahat bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlıyor.

KARTAL’dan:

 • Motor: Yazın da kışın da sık sık sefer var. Prenstur firması düzenliyor. Seferlerinde akbil geçmiyor. Kartal, Pendik tarafından geliyorsanız en iyi seçenek. Zira Büyükada yolculuğu 25 dakika, Heybeliada 35 dakika sürüyor.

MALTEPE’den:

 • Motor: Yazın ve kışın günde yaklaşık 3 sefer var. Mavi Marmara firması düzenliyor. Maltepe’den geliyor veya Maltepe’ye gidiyorsanız uygun bir seçenek, yoksa Kartal’dan veya Bostancı’dan binmek daha mantıklı.

AVRUPA YAKASINDAN GELİŞ:
Avrupa yakasından Adalara direkt sefer olan iskeleler Kabataş, Avcılar, Eminönü ve Karaköy’dür.

KABATAŞ’tan:

 • Vapur: Yazın ve kışın düzenli vapur seferleri mevcut. Şehir Hatları firması düzenliyor. Ücretleri uygun, yolculuk 1 saat kadar sürüyor.
 • Motor: Yazın da kışın da sık seferler mevcut. Son 1-2 senedir yapılıyor bu seferler ve gayet popüler oldu. Dentur ve Mavi Marmara firmaları düzenliyor. Ücreti vapurdan pahalı, deniz otobüsünden ucuzdur. Heybeliada, Büyükada, Burgazada ve Kınalıada’ya yaklaşık 1 saatte ulaştırır. Oturacak yer bulur rahat rahat gidersiniz.
 • Deniz otobüsü: Yazın adalara sık olarak deniz otobüsü seferleri var. İDO firması düzenliyor. Ancak kışın adalara yapılan sefer sayısı yok denecek kadar az. Bu nedenle kış tarifesinde pek kullanılmıyor. Ücreti vapurdan yüksek, ancak Büyükada’ya 35 dakika gibi bir sürede ulaşmayı sağlaması açısından avantajlı. Motorlara göre avantajı klimalı ve daha nezih bir ortamda gidiyor olmak. Bazı seferlerde adaya ulaşma süresini yarım saate kadar indirebiliyor.

AVCILAR’dan:

 • Motor: Yazın sefer var, kışın sefer yok. Dentur firması düzenliyor. Fiyatı biraz pahalı olsa da, Avcılar’dan Kabataş’a gitme zahmetini ortadan kaldırdığı için avantajlı. Her sabah kalkan motor Akşam üstü de yolcularını geri getiriyor.

EMİNÖNÜ ve KARAKÖY’den:

 • Motor: Yazın sefer var, kışın sefer yok denecek kadar az. Turyol firması düzenliyor. Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’ya seferleri var. Avantajlı yanı, Karaköy veya Eminönü’nden akşam saatlerinde adaya gitmek istiyorsanız sizi Kabataş’a gitme zahmetinden kurtarıyor.

SİRKECİ’den:

Uzun yıllar Sirkeci’den adalara vapur seferleri yapıldı. Ancak Avrupa yakası için ana iskelenin Kabataş olması ile birlikte Sirkeci’den adalara artık vapur seferi yapılmamaktadır. Yazın Eminönü’nden kalkan Turyol motorları kullanılabilir. Veya Kabataş’tan sık kalkan vapur/motorlar kullanılabilir.

 

İstanbul’un her noktasından geliş:

Deniz Taksi: İstanbul’da bulunan 23 vapur iskelesinden adalara Deniz Taksi ile ulaşım mümkündür. Ancak ücretleri oldukça yüksektir. Örneğin Bostancı ile Büyükada arasını 16 dakikada giden taksinin ücreti 100 liradır. Eminönü ile Heybeliada arası ise 37 dakika ve 200 liradır. Deniz Taksiye aynı anda 10 kişi binebilmektedir. Eğer kalabalık bir grupsanız ve vapur/motor beklemek istemiyorsanız uygun bir alternatif.
Yalova’dan geliş:
Motor: Mayıs 2012’den itibaren Yalova ile Heybeliada ve Büyükada arasında motor seferleri yapılmaktadır. Dentur Avrasya firmasının gerçekleştirmektedir. Yol yaklaşık 2 saat sürmektedir.
Deniz Otobüsü + motor: Yalova’dan Kartal’a deniz otobüsüyle gittikten sonra, Kartal’dan kalkan Prenstur motorlarıyla Büyükada ve Heybeliada’ya ulaşmak mümkündür.
İzmit’ten geliş:
Kocaeli Belediyesi yaz aylarında pazar günleri Büyükada’ya günde bir gidiş bir dönüş seferi yapmaktadır. Yol yaklaşık dört saat sürmektedir. Vapur Değirmendere, Karamürsel ve Darıca’ya da uğramaktadır. Hangi seferin size uygun olduğunu görmek için tarifeyebak.com’un tarifelerini lütfen gözden geçirin.
Önceden bilet almak gerekir mi ?
Önceden bilet almanıza gerek yoktur. İskeleye geldiğinizde jeton/bilet almanız mümkündür.
Yolculuk rahat mı ?
Nereden bindiğinize ve hangi aracı kullandığınıza bağlı.
Ücreti kaç para, pahalı mı ?
Hangi adaya gitmek istediğinize göre ücret değişmiyor. Aynı sefer üzerindeki her iskele için gidiş ücreti aynı. Gidiş ne kadar görmek için adalar sefer ücretleri sayfamızı inceleyiniz.
Arabalı vapur seferi var mı ?
Adalara arabalı vapur seferi düzenlenmemektedir. Otomobil veya motorsiklet ile gitme imkanı bulunmamaktadır. Sadece bisikletinizi götürmeniz mümkündür. Vapurlarda bisiklet için ücret alınmamaktadır.
Prens adaları etrafında deniz turları var mıdır?
Maalesef Prens adaları etrafında deniz turları düzenleyen herhangi bir firma mevcut değildir. Adaları dolaşmak için yine vapur/motor ile seyahat etmeniz gerekmektedir. Ancak büyük gruplar için zaman zaman gezi yapmaktadır. İletişim için: 0216 382 1020 veya 0542 537 0862’dan Rota Tur ile görüşebilirsiniz.