İstanbul‘un kalabalığı havaların ısınmasıyla birlikte iyiden iyiye çekilmez hale gelmeye başlıyor. Otomobil seslerinden uzak, havası temiz, şehirle kıyaslandığında özellikle haftaiçi oldukça sakin, sokakları, evleri, manzarası, doğası güzel, hem gezip görecek hem oturup kafa dinleyecek yeri bol bir alternatif arayanlar, hem de bunu çok uzağa gitmeden, güzel bir deniz yolculuğu ile yapmak isterlerse İstanbul’un Prens Adaları mükemmel bir alternatif. Adalar’da neler yapabilir, nereleri gezip görebilirsiniz sizin için derledik.

1. Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret edin.

Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret edin.

Büyükada’da 1751 yılında inşa edilmiş olan bu Kilise’ye ulaşmak için ciddi bir yokuşu tırmanmanız gerekiyor. Ortodokslar için iki hac noktasından biri olan kilise denizden 204 metre yükseklikte.

2. Yücetepe Kır Gazinosu’nda soluklanın.

Yücetepe Kır Gazinosu’nda soluklanın.
Kiliseye tırmanırken soluklanıp muhteşem manzarayı seyretmek ve şarap içmek için Yücetepe’ye mutlaka uğrayın.

3. Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni gezin.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi'ni gezin.
Sait Faik’in ölümünden sonra müzeye dönüştürülen Burgazadası’ndaki evini ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 1959 yılında kurulan müze bu alanda öncü bir rol de üstlenmiştir.

4. Rum Ortodoks Ruhban Okulu’na gidin.

Rum Ortodoks Ruhban Okulu'na gidin.
Heybeliada’da 1844 yılında kurulan okul Ada’nın kuzeybatısında Ümit Tepesi’nde bulunur. Bu alandaki ilk okullardan biri olan ve 1971 yılında kapatılan okulun yeniden açılıp açılmamasıyla ilgili tartışmalar hala devam ediyor.

5. Kalpazankaya’ya gidin.

Kalpazankaya'ya gidin.
Burgazadası’nın bu güzel manzaralı koyunu ve aynı isimli restoranını ziyaret edip, güzel mezeler eşliğinde günbatımına doğru içkinizi yudumlayabilirsiniz.

6. Hızır İlyas Tepesi’ne çıkın.

Hızır İlyas Tepesi’ne çıkın.
Yokuşları arşınlamak gözünüzde büyümüyorsa Büyükada’daki bir diğer muhteşem manzara alternatifi de Hızır İlyas Tepesi. Aynı zamanda Aya Yorgi’ye göre kalabalıktan oldukça uzak ve sakin.

7. Adakule’yi görün.

Adakule’yi görün.
Hızır İlyas Tepesi’nde bulunan yangın kulesi Adakule ziyaretçilere açık. Kulenin manzarası ise Marmara Denizi’nin büyük kısmına hakim. Kule; kuş gözlemi yapabileceğiniz gibi, izin alıp toplantı dahi düzenleyebileceğiniz şekilde restore edilmiş durumda.

8. Büyükada Rum Yetimhanesi’ne görün.

Büyükada Rum Yetimhanesi'ne görün.
Manastır Tepesi’nde bulunan ve 1899 yılında otel olması amacıyla inşaası tamamlanan ve yetimhane başta olmak üzere bir çok amaçla kullanılan bina çok uzun senelerdir kullanılmıyor. Binanın en büyük özelliği ise Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise ikinci büyük ahşap binası olması.

9. Prinkipo Dondurmacısı’nda dondurma yiyin.

Prinkipo Dondurmacısı'nda dondurma yiyin.
Büyükada’ya gidip de burada dondurma yemeden dönmek olmaz.

10. Aşıklar Yolu’nda turlayın.

Aşıklar Yolu'nda turlayın.
Büyükada’da faytonla yapılan küçük turun rotasına Aşıklar Yolu da deniyor. Bu rotayı yürüyerek de takip edip adayı gezebilirsiniz.

11. Heybeliada Değirmen Tepesi’ne yürüyün.

Heybeliada Değirmen Tepesi'ne yürüyün.
Adını orada bulunan eski yel değirmeninden alan tepe, Değirmen Burnu ya da Aşıklar Tepesi olarak da adlandırılıyor. Ada’nın dört tepesinden biri olan Değirmen Tepesi’nin manzarasının diğerlerinden aşağı kalır yanı yok. İstanbul’u boydan boya izleyebilrsiniz.

12. Değirmenburnu Piknik Alanı’nda piknik yapın.

Değirmenburnu Piknik Alanı'nda piknik yapın.
Yaklaşık yüz dönümlük bir alan üzerine kurulu bu mesire yerinde muhteşem manzaraya nazır bir piknik yapabilirsiniz.

13. Troçki’nin yaşadığı evi görün.

 Troçki’nin yaşadığı evi görün.
Büyükadada’ki Sivastopol Köşkü ünlü Rus siyasetçi ve asker Lev Troçki’ye sürgün hayatı boyunca 4 buçuk sene ev sahipliği yaptı. Köşkün son hali pek iyi durumda olmasa da görülmesi gereken yerlerden.

14. Aya Nikola Hangar Müze Alanı’nı gezin.

Aya Nikola Hangar Müze Alanı’nı gezin.
Büyükada’da 2010 yılında açılmış olan Adalar Müzesi’nin içinde bulunan müze alanının sürekli sergilerinden “10 Dakikada Prens Adaları” sergisini gezebilrsiniz. Ayrıca Çınar Müze Alanı’nda da açıkhava sergileri bulunuyor.

15. Büyükada Köşkleri’ni görmeye gidin.

Büyükada Köşkleri'ni görmeye gidin.
Con Paşa Köşkü, İzzet Paşa Köşkü, Reşat Nuri Güntekin Köşkü, Kuyumcuyan Köşkü gibi adanın muhteşem binalarını görebilirsiniz.

16. Dilburnu Tabiat Parkı’nda mangal yapın.

Dilburnu Tabiat Parkı'nda mangal yapın.
Büyükada’da bulunan bu parkta hem piknik yapabilir hem de içinde bulunan küçük koylardan denize girebilirsiniz. Çam ormanları ile kaplı alan, adanın mangal yakmanın yasak olmadığı ender yerlerinden.

17. Burgazada Öğretmenevi’nde balık yiyin.

Burgazada Öğretmenevi'nde balık yiyin.
Güzel bir manzaraya karşı, uygun fiyata balık yemek ya da sadece çay içmek isterseniz Burgazada Öğretmenevi’ne uğrayabilirsiniz.

18. Bayrak Tepe’ye çıkın.

Bayrak Tepe'ye çıkın.
Burgazadası’na gidip Bayrak Tepe’ye çıkmadan olmaz. Marmara Denizi’ni ayağınızın altına getiren adanın tek tepesine çıkıp sessiz, sakin bir mola verebilirsiniz.

19. Aya Yani Kilisesi’ni ziyaret edin.

Aya Yani Kilisesi'ni ziyaret edin.
Bu kilisenin yerindeki ilk kilise İmparator Teophilos`un (829-842) karısı İmparatoriçe Theodora tarafından Burgazadası`na sürgün edilmiş ünlü din adamı Methodius`un mahkum edildiği hücrenin üstüne inşa ettirilmiştir. 1899’da yapılan bugünkü kilisenin muazzam bir ahşap işçiliği vardır.

20. Kumluk Plajı’nda denize girin.

Kumluk Plajı'nda denize girin.
Diğerlerine göre oldukça küçük ve sakin kalan Kınalıada’daki Kumluk Plajı’nda denize girebilirsiniz.

21. Sedef Adası’nda sakin bir gezintiye çıkın.

Sedef Adası'nda sakin bir gezintiye çıkın.
Sedef Adası’nda yapılacaklar oldukça sınırlı olsa da diğerlerine nazaran daha temiz ve sakin denizinde yüzmek, güneşlenmek ya da bir şeyler yiyip içmek için için Clup Ada Sedef’e ya da Sedef Adası Plajı’na gidebilirsiniz.

22. Hristo Tepesi’ne çıkın.

Hristo Tepesi’ne çıkın.
Romen Diyojen’in sürgün edilip hayatını kaybettiği Hıristo Tepesi’ndeki Hristo Manastırı’nı da ziyaret edebilrsiniz.

23. Büyükada Hamidiye Camisi’ni gezin.

Büyükada Hamidiye Camisi'ni gezin.
1893 yılında  II.Abdülhamit’in emriyle, mimari açıdan batı etkisiyle, yüksekçe bir tepe üzerina inşa edilmiş olan cami, hoş  bir bahçe içinde, alışık olduklarınızın dışında, oldukça farklı ve güzel bir yapı.

24. Bisiklete binin.

Bisiklete binin.
Bunu söylemeye gerek yok belki de ama Adalar’a gidip bisiklete binmek yapılacaklar listesinin ilk sırlarında yer alıyor. Adalar’da bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok yer mevcut.

25. Faytona binmeyin!

Tüm bunları yaparken bol bol yürüyün ya da bir bisiklet kiralayın. Faytona binip, atlara yapılan eziyete ortak olmayın.

Kaynak : https://onedio.com/haber/yazin-gelmesiyle-istanbul-un-en-sahane-yeri-prens-adalari-nda-yapilacak-17-sey-708864